Apskatiet Daugmales pagasts, Ķekavas novads lielākā kartē

 

Daugmales pilskalns


Daugmales pilskalns. Viena no senākajām apdzīvotajām vietām Latvijā. Tas bijis apdzīvots jau 2.gt. pirms Kristus. No 10. līdz 12. gadsimtam tas bijis lielākais tirdzniecības un amatniecības centrs Baltijā, ko apdzīvoja zemgaļi un lībieši. Izteikta hipotēze, ka šeit bijusi senā zemgaļu osta (skandināvu teikās minētā osta "Dina"). Pilskalna aizsargvalnis ir 7 m augsts un 80 m garš, tā tuvumā atradusies senpilsēta un kapulauks. Par tirdzniecības sakariem liecina no Krievzemes, Skandināvijas, Rietumeiropas, Bizantijas, Ungārijas un arābu zemēm ievestas senlietas, kas atrastas arheoloģiskos izrakumos.

Adrese: Šosejas P86 7.km.

Nāves sala. Ap 2 km2 liels lēzens paaugstinājums Daugavas kreisajā krastā. No rietumiem, ziemeļiem un austrumiem šo salu ieslēdz Daugava, no dienvidiem maza Daugavas pieteka. Krievu armijai, 1915.gada rudenī atkāpjoties no Kurzemes un Zemgales, dažas karaspēka daļas bija palikušas Daugavas kreisajā krastā un ierakušās minētās pietekas līnijā. Šos ierakumus pakāpeniski paplašināja un izveidoja par stipru, lielam garnizonam piemērotu placdarmu, ko nosauca par Ikšķiles priekštilta nocietinājumu. Vācu gāzu uzbrukums 1916.gada 25.septembrī Nāves salā pēc sava apjoma bija pirmais un lielākais šāda veida ieroču pielietojums pretinieka iznīcināšanai pirmajā pasaules karā Latvijā. 1924.gadā 27.jūlijā Latvijas Republikas Valsts prezidents Jānis Čakste atklāja pieminekli Nāves salas aizstāvjiem. Tā autors - arhitekts Eižens Laube (1880 -1967). Tas bija Latvijā pirmais Pirmā pasaules kara un Brīvības cīņu atcerei veltītais piemineklis.

Nāves sala

Skulptūra "Važu rāvējs"

Jāņu kalns – Senču svētkalniņš – varoņu piemiņas vieta. Latviešu tautas likteņupes Daugavas krastā Daugmalē atrodas pakalns, ko tautā dēvē par Jāņu kalnu. Kalna apkārtnē norisinājušās daudzas vēsturiskas cīņas. I pasaules karā te izcīnītas niknas kaujas. 1937. g. meža dienās šai vietā iedēstītie piemiņas koki pauž par varonīgajiem cīnītājiem, kas, pildot savu karavīra augstāko pienākumu, nav žēlojuši dzīvību. Pakalna virsotnē piemiņas ozolu paēnā ir uzcelts akmens pamats jāņugunīm. 1994. g. uz šī pamata tika novietots Tālivalža Muzikanta veidotais piemineklis „Gara spēkam un brīvībai”. Senču svētkalniņš atrodas 1,5 km uz Z no šosejas P85 8. km.

Daugmales skolas muzejs. Muzeja veidošana aizsākusies 1994. g. Muzeja krājums saistās ar Daugmales pagasta teritoriju, vēsturi, Daugmales pilskalnu, Nāves salu, skolas vēsturi. Apmeklēt muzeju var jebkurā laikā, iepriekš sazinoties ar Daugmales pamatskolu. Adrese: "Skola", Daugmale, Daugmales pag., Ķekavas novads, LV-2124. T. 67957894, e-pasts: daugmales.pamatskola@kekava.lv, www.daugmalespamatskola.lv Daugmales skolas muzejs
Bēgļu ceļš Piemiņas akmens "Bēgļu ceļš". I Pasaules kara laikā cauri Daugmales pagastam gāja "bēgļu ceļš". 1915. g., ienākot vācu karaspēkam, bēgļi no Kurzemes un Zemgales devās pāri Daugavai uz Rīgu, Vidzemi un Krieviju. 1991. g. ceļu iezīmē Kultūras fonda liktais tēlnieka Viļņa Titāna akmens. Tā uzraksts „Bēgļu ceļš” un uz akmens iemītas mazas kailu kāju pēdas, kas ved projām no mājām.


 

 

  Drukāt