Audiogids par latviešu strēlnieku gaitām Nāves salā “Līnas Čankas stāsts”

Nāves salas aizstāvēšana ir viena no latviešu strēlnieku spožākajām vēstures lapaspusēm. Tolaik pussala 3 km garumā un 1,5 km platumā Daugavas kreisajā krastā oficiāli saucās Ikšķiles priekštilta nocietinājumi, un tās teritorija ar nelielo Līves muižu atradās Kurzemes guberņas sastāvā. Karavīri šo placdarmu nodēvēja par Nāves salu, jo katru dienu šeit krita vai tika ievainots kāds no nocietinājuma aizstāvjiem. Vienīgā sieviete starp latviešu strēlniekiem, kura brīvprātīgi cīnījās Pirmā Pasaules kara laikā, bija Līna Čanka. Par viņas gaitām Nāves salā stāsta jaunveidotais Ķekavas novada Tūrisma informācijas centra Nāves salas audiogids “Līnas Čankas stāsts”.


Līna Čanka noteikti ir viena no drošsirdības un pašaizliedzības vislabākajiem piemēriem Pirmā Pasaules kara laika notikumos, un mūsdienās sava veida atpazīstamību iemantojusi, pateicoties nelielai viltībai, kā tikusi strēlnieku rindās. Kādai tieši? Par to var uzzināt, noklausoties piecus dažādus audiogida stāstus latviešu un angļu valodā bez maksas platformā izi.TRAVEL. Audiogidā atklājas Līnas Čankas sajūtas, atrodoties ierakumos: "Lidojošu šrapneļu un svilpjošo lādiņu skaņas manām ausīm bija kā mūzika.” Var uzzināt par viņas dzīvi pirms un pēc kara notikumiem Nāves salā, par muzeja izveidi, pirmā pieminekļa latviešu strēlniekiem atklāšanu un septiņu nezināmo karavīru atrašanu salas teritorijā pēc vairākiem gadiem.


Pašā salā izvietotas arī plāksnītes ar katra stāsta QR kodu – pie lielformāta stendiem, pieminekļa, Septiņu  nezināmo karavīru atdusas vietas, ierakumiem, kādreizējā muzeja vietas un pontona laipas Daugavas krastā. Ja izvēlaties doties pastaigā pa Nāves salu un audiogids izi.TRAVEL platformā  jau ir sākts atskaņot, pietuvojoties objektiem, stāsti atskanēs automātiski, QR kodu nav nepieciešams katru reizi skenēt no jauna. Mobilo ierīci var lietot kā ierasts, piemēram, paralēli klausīties mūziku kādā no straumēšanas vietnēm, fotografēt u.tml.


Liels paldies par atbalstu un konsultācijām audiogida tapšanā Jānim Hartmanim un par  Līnas Čankas balss iedzīvināšanu Gitai Priedītei!


Atgādinām, ka vienīgais veids, kā nokļūt Nāves salā, ir, izmantojot kādu ūdenstransporta līdzekli un uz vietas šāds pakalpojums netiek nodrošināts. Par nokļūšanas iespējām var konsultēties ar Ķekavas novada Tūrisma informācijas centru (tel. 27017333, e-pasts: turisms@kekava.lv).


Audiogida apraksts pieejams šeit: https://ej.uz/audiogidsNS

 

 
Ķekavas novada Tūrisma informācijas centrs
29.09.2021.

 

  Drukāt