Meža cūkām Baldones novadā konstatēts Āfrikas cūku mēra vīruss

 Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka Baldones novadā atrastajai beigtajai meža cūkai ar trim sivēniem saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu. Līdz šim Baldones novadam tuvākie ĀCM apstiprinātie gadījumi meža cūkām bija Ogres novadā un Biržu rajonā Lietuvā.

PVD aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu. Vasaras periodā ir augstākais slimības izplatīšanās risks. PVD aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādejādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.


Tāpat PVD atgādina: ja tiek nomedīta vai atrasta meža cūka ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam vai meža cūkas atradējām obligāti jāsazinās ar PVD teritoriālo pārvaldi, kur tas konstatēts, vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai.

Izvērtējot situāciju pēc konstatētā ĀCM gadījuma Baldones novadā, var secināt, ka slimība meža cūku populācijā var parādīties arī līdz šim no ĀCM brīvajās teritorijā.

Pagājušajā nedēļā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināja Zemkopības ministrija sagatavotos grozījumus noteikumos, kas nosaka ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību. Grozījumi noteikumos sagatavoti, lai precizētu ĀCM riska zonas Latvijas Republikā.

Noteikumos veiktie grozījumi paredz, ka ĀCM I riska zonas teritorijā, papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem, ietilpst Baldones, Bauskas, Iecavas, Ķekavas un Stopiņu novads, Siguldas pilsēta, Siguldas novada Allažu un Siguldas pagasts, kā arī Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles un Skaistkalnes pagasts.

Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka Ķeguma, Amatas, Mālpils, Salaspils, Ikšķiles, Jaunjelgavas, Neretas, Salas un Viesītes novads, Siguldas novada Mores pagasts, kā arī Vecumnieku novada Valles un Kurmenes pagasts tiek iekļauts ĀCM II riska zonas teritorijā. Tāpat ĀCM II riska zonas teritorijā ietilpst viss Ogres novads un Limbažu pilsēta.

Savukārt ĀCM III riska zonas teritorijā, papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem, ietilpst Ainažu un Salacgrīvas pilsēta.

Noteikumu projekts vēl tiks skatīts valdībā.

Apriņķis.lv

13.07.2016.

  Drukāt