Krustvārdu mīklu erudīti tiekas Ķekavā

Vienpadsmit gadus portāla «spokuspeles.tvnet.lv» paspārnē interesenti var risināt krustvārdu, krustskaitļu, krustburtu, sudoku un japāņu mīklas.Jau pirmajā gadā krustvārdu mīklu fane Ilze Šultheisa no Floridas ierosināja, ka vienreiz gadā erudīti varētu tikties ne tikai virtuāli, bet arī klātienē. Tā katru vasaru divas dienas risinātāji ir pulcējušies gan Mālpilī, Jūrmalā, Ventspilī, Balgalē, Rāmuļos un citur. Šogad ikgadējo pasmaidi.lv krustvārdu mīklu pasākumu erudīti no visiem Latvijas novadiem augusta vidū pulcējās Ķekavā.

 

Stāsta krustvārdu mīklu redaktore Jolanta Dūce: «Kā ik gadu pirmajā dienā konkursa dalībniekiem bija iespēja doties ekskursijā un dažas stundas veltīt sava redzesloka paplašināšanai. Šoreiz apmeklējām vairākas kultūrvēsturiskās vietas, izstādes, iepazināmies ar ķekaviešiem un paši gatavojām konfelādi.

 

Ar zvanu skaņām un glīti iekoptā parkā mūs sagaidīja Katlakalna evaņģēliski luteriskās baznīca, kurai šajā gadā aprit 222 gadi. Baznīcas pērminderis Igors Martinelli izrādīja īpašo luterāņu dievnamu, kuram ir pilnīgi apaļa forma. Tāda mūsu valstī ir vienīgā. Lūgšanas namu ieskauj vairāk nekā 320 ļoti retu koku un krūmu sugas. Lielākā parka daļa ir profesora Roberta Feldmaņa veidota. Amerikas kalnu egles skujas, paberžot starp pirkstiem, var sajust citrusa smaržu, grezns ir arī Japānas karaliskā katsura – mīlas koks ar vēdekļveida lapiņām. Blakus aug brāļi ginkas - tā dēvējis profesors Feldmanis divus blakus augošos ginkas kokus. Asais kalopanaks un korķa koks izraisa interesi, drīz nobriedīs arī kizila ogas un domās apsveru, ka tieši šeit vēl kādreiz vēlēšos atgriezties.

 

Ķekavas novadpētniecības muzejā mūs sagaidīja gide Velta Strazdiņa, grāmatas «Ķekava. Pirmais pasaules karš un Brīvības cīņas» autore. Viņa parādīja muzeja bagātības, iepazināmies ar Ilzes Zariņas (eksotisko deju kluba «Allegria» vadītājas) personālizstādi un karikatūrista Edgara Ozoliņa radošo darbību.

 

Pabijām arī Doles-Ķekavas dievnamā, kura ziemeļu pusē iemūrēta lielgabala lode no Napoleona kara (1812.g.). Uzkāpjot baznīcas tornī, bija iespējams ieraudzīt Rīgas torņus.

 

Vakarpusē Ķekavā apmeklējām GiLine ģimenes uzņēmumu, kas ražo konfektes Konfelāde un sīrupus. Konfelāde ir sulas konfektes, kas ražotas no Latvijā iegūtām augļu un ogu 100 % sulām, neizmantojot konservantus un garšas pastiprinātājus. Ražošanas procesā tiek lietots roku darbs. Arī sīrupā izmantotas tikai dabīgas izejvielas. Katrs dalībnieks varēja arī pats iejusties ražošanas procesā, izveidojot savu īpašo konfelādi.

 

Otrajā dienā Ķekavas vidusskolā notika konkurss, kurā tika iekļautas trīs klasiskās krustvārdu mīklas un veiklākie risinātāji saņēma tvnet.lv sarūpētas balvas. Dienas ievadā erudītus ar video sveicienu no Norvēģijas uzmundrināja Mis &Mr Latvija -2016 Linda Kinca (mācās Ķekavas vidusskolā) un Matīss Pastars, bet 11 gadu svētku torti krustvārdu mīklu minētājiem uz notikuma vietu bija attransportējis Mr Latvija -2011 Kaspars Romanovs no 285 km attālās Balvu novada Tilžas.»

 

Visātrāk visas trīs mīklas atrisināja un 1.vietu ieguva latviešu valodas un literatūras skolotāja no Taurupes pamatskolas Vanda Prancāne, kura uzdevumu veica 36 minūtēs. Kas palīdzēja gūt šādu panākumu?

 

Atklāj Vanda: «Krustvārdu mīklas ir mans ikdienas vaļasprieks vairāku gadu garumā. Bez šī portāla mīklām regulāri piedalos arī žurnāla «Mezgls» konkursos. Šoreiz uzvarēt palīdzēja gan roku veiklība (mīklas jāizpilda bija interneta tiešsaistē), gan pieredze (bieži atkārtojas vieni un tie paši vārdi), protams, arī veiksme. Pozitīvi tas, ka atšķirībā no erudītu līgas konkursiem šeit var izmantot arī papildmateriālus, interneta resursus vai enciklopēdijas, jautājums tikai, cik ātri proti atrast vajadzīgo atbildi. Paldies organizatoriem par interesantajām un izzinošajām ekskursijām, kā arī par sarūpētajām bagātīgajām balvām.»

2.vietā ierindojās Dace Pošiva no Cēsu puses - 46 minūtes, 3.vietā - Vēsma Reinkaite (Jūrmala) - 47 minūtes, 4.v. - Jānim Frosts (Balgale), 5.v. Laila Jansone (Aizpute), bet 6.vietu sev nodrošināja un olimpisko sešnieku noslēdza Aija Purīte no Salaspils, raksta Uldis Prancāns.

 

 

Apollo.lv
19.08.2016.

  Drukāt