Nāves salas atceres pasākumus apmeklējuši vairāk kā 1000 cilvēku

 Atzīmējot latviešu strēlnieku varonību un simtgadi, kopš pirmo reizi 1. pasaules kara laikā Rīgas frontē pielietoti ķīmiskie ieroči, Ķekavas novadā -  Daugmalē un Nāves salā  - no 23. līdz 25. septembrim notika pasākuma cikls “Latviešu strēlnieki Nāves salā”.  Nāves salas pasākumus apmeklēja vairāk kā  1000 cilvēku no visas Latvijas.

 
Latvijas teritorijā 1. Pasaules kara laikā, kurā dzīvības zaudēja vairāk kā 100 latviešu strēlnieku, bet gadu ātrāk 1915.gadā Iprā pirmo reizi 1.Pasaules kara vēsturē Rietumu frontē tika izmantota indīgā gāze iprīts. Beļģijas Ipru un Latvijas Nāves salu vieno skaudrā kara vēsture, ko nedrīkst izdzēst no savām atmiņām, jo šajās kaujās tika zaudētas tūkstošiem karavīru dvēseļu.
 
 
Tāpēc pasākuma cikls aizsākās ar starptautisko konferenci “Ķīmisko ieroču pielietošana: Latvijas (Ķekavas) un Beļģijas (Ipras) vēsturiskais mantojums. Mūsdienu izaicinājumi”, kuras laikā gan Latvijas, gan ārvalstu eksperti sprieda par ķīmisko ieroču  - indīgo gāzu – izmantošanu Nāves salā un Iprā, Beļģijā, 1915. un 1916. gadā, kā arī skaidroja aktuālo situāciju ķīmisko ieroču aizlieguma jomā.
 
 
Konferences dalībniekiem noslēgumā muzikālo priekšnesumu sniedza vīru kopa “Vilki”, kuri uzdāvināja grāmatu “Pulcējieties zem latviešu karogiem!” ar autora Andra Balcera ierakstu: “Ķekavas novada ļaudīm pateicībā par latviešu strēlnieku piemiņas godāšanu. Grāmata - kā spēka avots turpmākiem darbiem”. Šī grāmata tiks nodota Daugmales pamatskolas muzejam.
 
 
Pasākuma cikla ietvaros 23. septembrī Daugmalē notika arī tikšanās, kurā piedalījās Ārlietu ministrijas Drošības politikas un starptautisko organizāciju direkcijas vadītāja – vēstniece Ingrīda Levrence, Latvijas vēstniecības Nīderlandē padomniece Dace Dobrāja un Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas  eksperts Čens Kajs. Tikšanās reizē tika pārrunāta Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas un Latvijas sadarbība, kā arī starptautiskas aktualitātes, piemēram, ķīmisko ieroču pielietošanu Sīrijā.
 
 
Pasākuma cikla pirmās dienas noslēgumā bija kino vakars, kurā varēja noskatīties trīsfilmas - J. Podnieka kino filmu “Strēlnieku zvaigznājs”, G. Grūbes dokumentālā filmu “Zem latviešu karogiem. Varoņu dzimšana”  un dokumentālā filmu “Par tēvzemi un brīvību”.
 
 
Pasākuma kulminācija notika sestdienā, 24. septembrī, Nāves salā, kur ikviens, kas vēlējās godināt mūsu latviešu strēlnieku varonību, varēja pārcelties ar laivām, lai noliktu ziedus pie pieminekļa, veidojot ziedu paklāju strēlnieku piemiņai.  
 
 
Ziedus dāvāt latviešu strēlnieku piemiņai varēja arī iepriekšējās dienās, tos atstājot gan Ķekavā, gan Baložos, gan  Daugmalē. Vislielākā atsaucība bija saņemta no Daugmales iedzīvotājiem.
 
 
Svinīgajā ziedu nolikšanā uzrunas teica Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieks  Jānis Kažociņš, Nacionālo bruņoto spēki Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks atbalsta jautājumos  brigādes ģenerālis Ivo Mogiļnijs, Flandrijas parlamenta spīkers Jans Peumans, Ipras mērs Jans Durnēzs un Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Andis Damlics.
 
 
Kritušo strēlnieku piemiņai svinīgā brīža noslēgumā izskanēja Nacionālo bruņoto spēku goda zalves.
 
 
Visas dienas laikā cilvēki ar ziediem rokās plūda uz salu, lai noliktu tos kopīgajā ziedu paklājā, kā arī gidu pavadībā izzinātu strēlnieku takas un cīņu norisi pirms 100 gadiem. Pēc izzinošās ekskursijas apmeklētāji varēja nobaudīt putru ar speķi un tēju, kā arī patērzēt par dzirdēto un redzēto.
 
 
Uz salas rosījās arī skolēnu erudīcijas konkursa “Mēs - strēlnieku mazbērni” dalībnieki, kuriem bija jāveic dažādi uzdevumi un jāatrod atbildes par Nāves salas notikumiem.
 
 
Pēc norisēm Nāves salā sestdienas vakarā izcilu koncertu Ķekavas novada iedzīvotājiem sniedza Nacionālo bruņoto spēku orķestris tā diriģenta Andra Grizāna vadībā, apvienojot savā repertuārā gan latviešu strēlnieku dziesmas, gan patriotiskās melodijas.  Savukārt vakara turpinājumā ikvienam bija iespēja “uzgriezt” valsi strēlnieku garā “Rumbas kvarteta” dziesmu pavadījumā.
 
 
Pasākuma cikla trešajā dienā – svētdienā – notika piemiņas dievkalpojums Ķekavas-Doles baznīcā, kur Daugmales skolēni lasīja fragmentus no Aleksandra Čaka poēmas “Mūžības skartie”. Īpašus vārdus strēlnieku piemiņai veltīja mācītājs Arnis Eltermanis.
 
 
Bet pēc dievkalpojuma ziedi tika nolikti Ikšķiles Vecajos kapos un Salaspils novada Vecpelšu Brāļu kapos, kur zemes klēpī guldīti latviešu strēlnieki, kas gāja bojā Nāves  salas kaujās.
 
 
Pasākumu bagātināja Nacionālo bruņoto spēku izstāde par ķīmiskajiem ieročiem un Ķekavas novadpētniecības muzeja izstāde “Latviešu strēlnieku cīņas 1915-1916”.
 
Pasākuma ciklā piedalījās arī pārstāvji no Ķekavas novada pašvaldības sadraudzības pašvaldībām Turcijā, Lietuvā, Polijā un Beļģijā. 
 
 
Pasākuma ciklu rīkoja Ķekavas novada pašvaldība, liels atbalsts tika sniegts no Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēkiem.
 
 
Sabiedrisko attiecību daļa
26.09.2016.
 
 
 
 
 
 
  Drukāt