Comenius projekta dalībnieki viesojas Polijā

Laika periodā no 22.marta līdz 26.martam notika priekšpēdējā Comenius projekta vizīte Polijā. Projekta dalībnieki šoreiz bija Armands Zelčs un Līga Skuja no 11.klases, Ieva Maldupa no 10.klases un Dita Endzele un Ineta Vanaga no 9.klases, angļu valodas skolotāja Nataļja Samsonova un latviešu valodas skolotāja Daina Gžibovska.

 

Brauciens bija ar busiņu, tāpēc ar poļu zemi jau varēja iepazīties, skatoties pa logu. Polija nav tikai tranzītzeme, caur kuru iet ceļš uz Eiropu, Polija ir zeme ar senu un pamatīgu vēsturi. Tā ir nācija ar 38 miljoniem iedzīvotāju.

Vizītes galamērķis bija Polijas Silēzijas apgabals, pilsēta Bitoma, kas atrodas vienā no lielākās Polijas pilsētas Katovices pievārtē. Bitoma no 1284. līdz 1459. gadam bija kņazistes centrs.

 

Vizītes pirmajā dienā apmeklējām vienu no lielākām un, jāsaka, arī baisākajām vietām – Osvencimu jeb  Aušvici (pilsētas vāciskais nosaukums), vietu, kurā tika iznīcināts teju vai pusotrs  miljons cilvēku, no kuriem 1 miljons bija ebreju. Aušvice ir viena no lielākajām koncentrācijas nometnēm. Šķiet, ka šī vieta būtu jāredz katram, ik uz soļa sirdi plosīja tās šausmas, kuras nevainīgi cilvēki, jauni un veci, bērni un sirmgalvji, piedzīvoja 20.gadsimta 40.tajos gados. Nežēlība. Sadisms. Zvērības. Tā varētu raksturot to, kas te notika pirms vairāk kā 70 gadiem.

 

Dienas otrajā pusē apmeklējām Krakovu.   Krakovai ir īpaša nozīme poļu nacionālajā apziņā, jo no 1038. līdz 1596. gadam tā bija Polijas valsts galvaspilsēta. Te apskatījā Vāveli ar pils ansambli, katedrāli. Kurā apglabāti Polijas karaļi un nesen traģiski bojā gājušais prezidents Lehs Kačiņskis ar kundzi. Redzējām Krakovas pils leģendāro pūķīti Kraku, kurš ik pa laikam spļauj ārā uguni.

 

Nākamajā dienā bija paredzēta iepazīšanās ar Bitomas pilsētas domi un skolu, kurai ir militārs novirziens. Skolēni demonstrēja militāro ierindas skati. Pēc iepazīšanās ar skolu, izglītības sistēmu Polijā sekoja darbs grupās par tīra ūdens nepieciešamību, par dabas resursu saglabāšanu, par ūdens deficītu Āfrikas valstīs. Skolēnu apsprieda jautājumus un savus viedokļus prezentēja.

 

Turpinājuma skolēni grupās gatavoja veselīgu maltīti – dažāda veida salātus. Skolēni tika sadalīti grupās, katrai grupai tika dots uzdevums pagatavot no dotajiem dārzeņim/ augļiem salātus. Tie bija arī jānoformē. Mūsu skolēnu paveiktais darbs tika godalgots.

 

Trešajā vizīte diena devāmies uz Dolomītu raktuvēm, kurās atrodas arī zināms dabas parks. Tajā mītot dažādi reti putni, rapuļi un kukaiņi. Pargājiens bija aptuveni 5 km garš. Apmeklējām arī Šverklaneca ezeru, kurā ligzdo dažādas retas putnu sugas.

 

Vizītes pēdējā vakarā viesnīcas zālē notika svinīgs pasākums, kurā tika apbalvoti ar balvām, sertifikātiem. Visi vizītes dalībnieki dzīvoja viesnīcās, jo Bitomas militārajā skolā skolēni dzīvo kopmītnēs, tāpēc ģimenēs nav iespējams uzņemt.

 

Vizīte Polijā pagāja ļoti draudzīgā gaisotnē. Jauniešiem bija iespēja komunicēt, tādējādi attīstot savas angļu valodas zināšanas. Pa šīm dienām guvām ne tikai jaunus iespaidus par Poliju, bet arī jaunus draugus.

 

Pateicamies par viesmīlīgo uzņemšanu!

 

Ineta Vanaga: ‘Mans brauciens uz Poliju bija aizraujošs, tāpēc ka kā bija pavisam cita pieredze priekš manis. Kaut arī es esmu agrāk bijusi Polijā, es vēl nekad nepiedalījos vienā braucienā ar citiem jauniešiem.’

 

Ieva Maldupa: ‘Mums bija ekskursija uz Aušvices koncentrācija nometni. Bija baisi redzēt šo šausmīgo vietu, drausmīgus apstākļus, kuros dzīvoja ieslodzītie.’

 

Dita Endzele: ‘Man ir prieks, ka piedalījos šajā braucienā un nekad neaizmirsīšu emocijas, kuras tajā ieguvu.’

 

Daina Gžibovska

08.04.2015.

  Drukāt