Aicina jauniešus apgūt vienu no vecākajām spēlēm pasaulē - Mankala

Nāc uz Ķekavas novada Jaunatnes iniciatīvu centru 14., 15., 17., 20. un 21. aprīlī, laikā no 12:00 - 18:00 un iemācies spēlēt Stratēģisko galda spēli Mankala, lai piedalītos spēles turnīros, kas, sadarbībā ar www.mankala.lv,  pie mums notiks 16. un 22. aprīlī.

 

 

Mankala ir viena no pasaulē vecākajām spēlēm. Visticamāk, tā ir cēlusies Āfrikā, Etiopijā 6. vai 7.gs. m.ē.  Spēle ir plaši izplatīta visā Āfrikas teritorijā, kā arī Āzijā. Lai arī spēle ir ar senu vēsturi, tā joprojām tiek spēlēta visā pasaulē.

 

Tai ir vairāk kā 300 nosaukumu (piem., mancala, kalaha, bantumi, oware) un spēles noteikumu. Kā arī spēles galdiņi ir atšķirīgi – no 4 bedrītēm divās rindās līdz 12 bedrītēm četrās rindās. Spēles galdiņi tika izgatavoti no koka, ar izgrebtām iedobītēm. Kā spēles kauliņi visbiežāk tika izmantoti akmens oļi vai pupas. Arheologi ir arī atraduši akmens plāksnes ar izcirstām iedobītēm. Tiek uzskatīts, ka mankala sākotnēji nav bijusi spēle, bet ir radusies kā uzskaites līdzeklis, lai veiktu matemātiskus aprēķinus.

 

Tūkstošiem gadu mankala ir izmantota arī kā mācību līdzeklis Āfrikas skolās. 
No 1940. gada šī spēle Amerikā kļuva par vienu no populārākajām izklaidēm. Amerikā šo spēli pazīst ar nosaukumu Kalaha.

 

Šobrīd mankala ir populāra arī Lielbritānijā, Francijā un Vācijā, kur ir dibinātas šīs spēles biedrības. Kā arī tiek rīkoti plaši spēļu turnīri, kuros piedalās gan bērni, gan pieaugušie.

 

Spēles noteikumi ir ļoti vienkārši, tos var apgūt dažās minūtēs, kas spēli padara pieejamu visu vecumu cilvēkiem. Spēli iespējams arī apgūt arī šeit, ja esi draugiem.lv reģistrēts lietotājs: http://www.draugiem.lv/mankalaspele/

 

Jaunatnes iniciatīvu centrs

14.04.2015.

  Drukāt